به نام خدایی که مسی را آفرید تا رونالدو بی سرور نماند

مسی در گذر زمان

نویسنده :arad izadi
تاریخ:دوشنبه 23 بهمن 1391-04:48 ب.ظ

این بازیکن آرژانتینی پنجشنبه قرارداد جدیدی با بارسلونا امضا کرد که تا سن 31 سالگی او را در این باشگاه نگاه می‌دارد. سایت گل نگاهی انداخته به نحوه رسیدن او به بام دنیا.

اولین قراردادش را در 13 سالگی، با عجله روی یک دستمال کاغذی امضا کرد. اما زمانی که قرارداد فعلی‌اش به پایان برسد او 31 ساله خواهد بود.

لیونل مسی قرارداد جدیدی امضا کرد که تا سال 2018 اعتبار دارد. این قرارداد که اواخر سال گذشته میلادی برسر آن توافق شده بود بخشی از برنامه بارسا برای حفظ سه ستاره‌اش بود؛ کارلس پویول کاپیتان و چابی کاپیتان دوم هم مدت حضورشان در نوکمپ را تمدید کردند.

اما در حالی که این دو نفر به پایان دوران بازی می‌رسند، مسی تنها 25 سال دارد و احتمالا در چند فصل آینده به اوج برسد؛ حتی فکر کردن به این که دوران اوج او تازه در راه است، با وجود آن که بسیاری همین حالا او را برترین بازیکن تاریخ می‌دانند، مایه وحشت است.

او 298 گل در 363 بازی برای بارسا زده و از سال 2004 که در ترکیب این تیم به میدان رفته فوق‌العاده کار کرده. او هیچ نشانی از توقف هم ندارد.

سایت گل نگاهی انداخته به سیر زمانی حضور مسی در بارسلونا؛ از زمانی که پسرکی خجالتی وارد نوکمپ شد.


2004
March 6

لیو در یک فصل (04-2003) برای رده‌های پایین‌تر بازی کرد و خود را از رده‌های باشگاه کاتالان بالا کشید. او اولین بازی‌اش برای بارسلونای B را در اواخر فصل انجام داد. او هنوز 16 سال داشت و بین دو تیم بارسای B و بارسای C منتقل می‌شد.

October 16

مسی اولین بازی رسمی برای تیم اصلی را در دربی مقابل اسپانیول انجام داد؛ در حالی که تنها 17 سال و 114 روز داشت. او جوان‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه شد که در دیداری رسمی به میدان می‌رفت، هرچند که این رکورد را بویان کرکیچ بعدها شکست. مسی حتی در نوامبر 2003 در دیداری دوستانه در سن 16 سالگی مقابل پورتوی ژوزه مورینیو بازی کرد.


2005
May 1

این بازیکن آرژانتینی در دیدار مقابل آلباسته از روی نیمکت برخاست و پس از آن که یک گلش را مردود اعلام کردند، روی پاس رونالدینیو در وقت‌های تلف‌شده گلی زیبا به ثمر رساند. او هنوز 17 سال داشت و جوان‌ترین گل‌زن باشگاه هم شد (این رکورد را هم بویان بعدا از آن خود کرد). این اولین گل او در میان گل‌های فراوانی بود که قرار بود بزند.

May 22

بارسلونا در خانه ویارئال به تساوی سه بر سه رسید و در نتیجه مسی اولین قهرمانی خود را به عنوان یک بلوگرانا به دست آورد: فتح لالیگا. او در طول فصل هفت بازی انجام داد و یک گل هم زد که همان گل مقابل آلباسته بود.

July 2

مسی پا جای پای اسطوره‌اش، دیه‌گو مارادونا گذاشت و تیم زیر 20 ساله‌های آرژانتین را به قهرمانی جام جهانی رساند. مرد بزرگ پس از قهرمانی مسی و دوستانش شخصا با او تماس گرفت. او ماه بعد اولین دیدار رسمی خود با تیم بزرگسالان آرژانتین را انجام داد. مقابل مجارستان. همان تیمی که مارادونا اولین بازی ملی‌اش را مقابلش انجام داده بود.

September 16

لیو اولین قرارداد حرفه‌ای‌اش را با باشگاه کاتالان امضا کرد. قرارداد تا سال 2014 بود. مبلغ آزادسازی او 150 میلیون یورو تعیین شده بود. مسی پنج سال پیش از آن پسرکی 13 ساله، خجالتی و شکننده بود. اما حتی همان هنگام هم باشگاه می‌دانست سرنوشتی عالی در انتظارش است.

September 27

لیو اولین بازی لیگ قهرمانان خود را مقابل اودینزه، در نوکمپ انجام داد و با تشویق ایستاده طرفداران زمین را ترک کرد. چیزی که بعدها به آن عادت می‌کرد. یک روز پیش از آن تابعیت اسپانیا را هم به او داده بودند.


2006
March 1

مسی اولین گل ملی‌اش را زد. در شکست سه بر دو مقابل کرواسی، در سوییس.

March 7

تنها شش روز بعد بود که فصل امیدبخش او با بارسلونا به پایانی زودهنگام رسید. او در بازی مقابل چلسی در لیگ قهرمانان با خطای حریف از ناحیه عضله ران راست آسیب دید. بارسا بدون مسی قهرمان اروپا و لالیگا می‌شد. لیو مجبور بود از روی سکوها بازی‌ها را نگاه کند.

June 16

چند روز پیش از تولد 19 سالگی‌اش برای آرژانتین در جریان پیروزی شش بر صفر مقابل صربستان و مونته‌نگرو در جام جهانی آلمان گل زد. این تنها گلی است که مسی در جام‌های جهانی زده!

November 12

لیو برای بار دوم دچار آسیبی جدی شد. استخوان متاتارسال (کف پا) او در بازی لیگ مقابل ساراگوسا شکست و او سه ماه دور از میادین بود.


2007
March 10

مسی سه گل زد و سه بار بازی ال‌کلاسیکو را به تساوی کشاند. بارسا و رئال در نوکمپ بازی می‌کردند و بارسا 10 نفره شده بود. لیو اولین بازیکن پس از ایوان سامورانو (95-1994) و آخرین بازیکنی شد که در کلاسیکو هت‌تریک می‌کرد. او جوان‌ترین گل‌زن تاریخ کلاسیکو هم شد.

April 18

لیو مقابل ختافه در جام حذفی گلی زد که کپی گل مارادونا در جام جهانی 1986 مقابل انگلیس بود. او توپ را در منطقه‌ای مشابه در نیمه خودی گرفت، پنج بازیکن و دروازه‌بان را مانند دیه‌گو از پیش رو برداشت و گل زد. فاصله‌ای که او طی کرد برابر بود با مسافتی که مارادونا پیمود: 62 متر.


2008
February 27

مسی که هنوز 20 سال داشت صدمین گل رسمی خود برای بارسلونا را زد. مقابل والنسیا در لیگ.

March 4

عضله ران راست او در بازی لیگ قهرمانان مقابل سلتیک پاره شد. او شش هفته دور از میادین بود. مسی از آن پس دیگر مصدومیتی جدی نداشته.

June 18

پپ گواردیولا مربی بارسلونا شد و اعلام کرد که دکو، ساموئل اتوئو و رونالدینیو این باشگاه را ترک خواهند کرد. اتوئو ماندنی شد اما رفتن رونالدینیو به معنای این بود که پیراهن شماره 10 او به مسی ارث می‌رسد. او با مربی جدیدش بهترین بازی‌هایش را قرار بود انجام دهد.

2009
May 2

مسی در پستی مرکزی مقابل رئال به میدان رفت و بسیار در پیروزی شش بر دو تیمش در سانتیاگو برنابئو نقش داشت. این سنگین‌ترین شکست رئال از سال 1930 بود. بارسا لالیگا را می‌برد. سومین قهرمانی مسی در لیگ.

May 13

لیو یک گل زد و دو گل ساخت تا بارسا اتلتیک بیلبائو را در شهر والنسیا چهار بر یک ببرد و جام حذفی را فتح کند. این اولین باری بود کهمسی این قهرمانی را به دست می‌آورد.

May 27

مسی ضربه سری زد که قهرمانی تیمش در لیگ قهرمانان در فینال با منچستریونایتد را تضمین می‌کرد. او کم سر می‌زند. این مایه خوشحالی او بود که یک بار قهرمانی تیمش را به دلیل مصدومیت از دست داده بود. کاتالان‌ها سه‌گانه را فتح کردند. مسی 38 گل در آن فصل زد.

September 18

او قراردادی تا سال 2016 با بارسلونا امضا کرد. مبلغ آزادسازی او به 250 میلیون یورو افزایش یافت.

December 1

مسی اولین توپ طلایش را فتح کرد و کریس رونالدو را با 473 نسبت به 233 رای شکست داد. او برنده جایزه بهترین بازیکن فیفا در سال هم شد. از سال بعد از آن بود که این دو جایزه در هم ادغام شدند.

December 19

او گل پیروزی‌بخش تیمش در فینال جام جهانی باشگاه‌ها را مقابل استودیانتس در وقت‌ اضافه زد. تیم گواردیولا در عرض تنها 15 ماه از شش قهرمانی ممکن تمامی آنها را به دست آورد. پپ گفت این دستاورد بدون مسی ممکن نبود.


2010
January 17

مسی صدمین گلش را برای بارسلونا زد. آنها سویا را چهار بر صفر بردند.

March 24

او اولین بازیکنی شد که در لالیگا در دو بازی پیاپی هت‌تریک می‌کند (مقابل والنسیا و ساراگوسا). او دویستمین بازی رسمی خود را مقابل اوساسونا انجام داد.

April 6

لیو برای اولین بار در دیداری رسمی چهار گل زد. بارسا آرسنال را در نوکمپ چهار بر یک می‌برد. آرسن ونگر گفت او بازیکنی است که متعلق به پلی‌استیشن است.

May 16

مسی دو گل زد و بارسا وایادولید را چهار بر صفر برد. مردان گواردیولا لیگ را فتح کردند اما جام حذفی و لیگ قهرمانان را از دست دادند. مسی بهترین گل‌زد شد و با رکورد رونالدو برابری کرد (34 گل لیگ و 47 گل در مجموع). او بهترین بازیکن لالیگا شد.


2011
January 10

مسی برای دومین بار برنده توپ طلا شد که از آن سال با جایزه بهترین بازیکن سال فیفا ادغام شده بود. آندرس اینیستا و چابی دوم و سوم شدند. هر سه نامزد نهایی از بارسا بودند.

April 12

گل چهل و هشتم خود را زد. به شاختار دونتسک در لیگ قهرمانان. او رکورد 47 گل رونالدو در یک فصل برای بارسلونا را پشت سر گذاشت. مسی فصل 11-2010 را با گل‌زنی برابر با رونالدوی دیگر، یعنی کریس به پایان برد: 55 گل در تمامی رقابت‌ها.

May 28

پس از آن که در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان در خانه رئال مادرید دو گل عالی زد، گل دوم و بسیار مهم تیمش در فینال مقابل منچستریونایتد را به ثمر رساند تا بارسا سه بر یک پیروز شود. این سومین فتح لیگ قهرمانان برای بارسا بود.

August 17

او سه گل زد و دو پاس گل داد تا بارسا در سوپرجام پرحاشیه اسپانیا در مجموع دو دیدار مادرید را پنج بر چهار ببرد.

December 19

مسی دو گل زد تا تیمش در فینال یک‌طرفه جام جهانی باشگاه‌ها سانتوس را ببرد. او بهترین بازیکن مسابقه شد و توپ طلای بهترین بازیکن تورنمنت را گرفت و با رکورد شگفت‌انگیز پدرو در سال 2009 برابری کرد: گل‌زنی در شش رقابت مختلف در یک فصل!


2012
January 9

او از کریستیانو رونالدو و ژاوی بالاتر قرار گرفت و سومین توپ طلایش را فتح کرد.

March 7

چهار گل به والنسیا در دویستمین بازی‌اش در لالیگا زد. او در بازی با بایر لورکوزن حتی از این رکورد هم فراتر رفت و پنج گل زد تا تیمش هفت بر یک پیروز شود. او اولین بازیکنی شد که در لیگ قهرمانان (دوره جدید از سال 1992) در یک بازی پنج گل زده.

March 20

مقابل گرانادا در لالیگا هت‌تریک کرد تا از سسار رودریگس به عنوان بهترین گل‌زن تاریخ بارسلونا عبور کند. بارسا آمارها را بازبینی کرده بود و آمار سسار از 235 گل به 232 گل کاهش یافته بود. اما اکنون چه کسی به این آمار فکر می‌کند؟

May 2

رکورد گرد مولر، یعنی 67 گل در یک فصل را شکست. مولر در فصل 73-1972 این رکورد را برای بایرن مونیخ به جا گذاشته بود. بارسا در آخرین حضور پپ گواردیولا روی نیمکت در فینال جام حذفی پیروز شد. مسی در فینال گل زد و گل‌هایش را به عدد 73 در یک فصل رساند.

December 9

دو گلش مقابل بتیس او را از رکورد 85 گل مولر در یک سال تقویمی عبور داد. او یک ماه پیش رکورد 75 گل پله را هم پشت سر گذاشته بود. مسی سال 2012 را با 91 گل برای باشگاه و تیم ملی به پایان برد.


2013
January 7

مسی سال را با چهارمین توپ طلای پیاپی‌اش آغاز کرد. او رونالدو و آندرس اینیستا را پشت سر گذاشت.

January 27

او چهار گل در دیداری خانگی مقابل اوساسونا زد که دویستمین گلش در لالیگا هم بین آنها بود.

February 7

قراردادی جدید با بارسلونا امضا کرد که تا سن 31 سالگی او را در این تیم نگاه می‌دارد. او گفت: «ایده‌ای ندارم که آن‌هنگام چگونه بازی خواهم کرد.» قرارداد در سال 2018 به پایان می‌رسد و مبلغ آزادسازی او همان 250 میلیون یورو است.
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic